GARANCIJA CIJENE. →

Priprema cijelog povrća na roštilju

Podijeli sa prijateljima


Povrće, pečeno na roštilju, izvrstan je prilog koji se brzo priprema a dim s roštilja ga samo još poboljša. Roštiljati možemo sve vrste povrća i voća.

Opća pravila pečenja povrća na roštilju



  1. Povrće dobro nauljimo, jer se zbog svoje delikatne strukture na vatri brzo isuši, ulje zadržava vlagu, naneseni začini ostaju na povrću.
  2. Povrće za pečenje narežemo na jednakomjerne, 6 do 10 mm debele komade.
  3. Za lakši rad koristimo ražnjiće, wok ili roštilj posudu za povrće.
  4. Možemo napraviti džepove od povrća i povrće je sočno, a roštilj čist.
  5. Pečemo kratko na srednjoj temperaturi, za kompaktnije povrće koristimo dvije temperaturne zone - zapečemo na vrućem dijelu, dovršimo indirektno.

Priprema raznih vrsta povrća





Roštiljati možemo sve vrste povrća, najzadovoljniji ćemo biti sa sljedećim:

Šparoge

Prstima odlomimo drvenasti kraj šparoga a s kistom za hranu ih namažemo s ekstra djevičanskim maslinovim uljem, posolimo i najviše 9 minuta pečemo na srednjoj direktnoj temperaturi. Za lakše okretanje šparoga uzmemo dva ražnjića i na njih vodoravno nataknemo 6 do 8 šparoga. Pečene šparoge možemo poprskati sokom pečenog limuna na roštilju .

Luk

Narežemo centimetar debele kriške, posolimo ih, nauljimo i pečemo 3 minute sa svake strane na srednjoj temperaturi. Za lakše okretanje nataknemo kriške na metalne ražnjiće. Prije nego što poslužimo, možemo ih preliti balzamičnim octom.

Patlidžan

Centimetar debele kriške patlidžana nauljimo maslinovim uljem, posolimo i pečemo na srednjoj direktnoj temperaturi 5 minuta sa svake strane. Kada su pečeni dodamo malo balzamičnog octa i pospimo svježom metvicom ili feta sirom.

Komorač

Narežemo ga na kriške debljine 6 do 10 mm, namažemo uljem i pečemo pribl. 6 minuta sa svake strane na srednjoj direktnoj temperaturi. Pečenog pospemo svježim začinima, naribanim parmezanom i limunovim sokom.

Krumpir

Krumpir na roštilju, pravilno pečen i začinjen je odličan, ali zahtijeva malo više posla nego druga povrća na roštilju. Najbrže ga pripremimo ako ga prethodno skuhamo do pola, a zatim narežemo na manje komade, nauljimo i začinimo s mješavinom začina, nataknemo na ražnjiće i pečemo nekoliko minuta na svakoj strani (direktna srednja toplina).

Najbolje ga pripremimo, ako sirovi krumpir narežemo na komade, nauljimo i začinimo začinskom mješavinom za pečeni krumpir. Krumpir istresemo u roštilj posudu za povrće i indirektno pečemo na srednjoj temperaturi sat vremena. Povremeno ga promiješamo.

Imamo roštilj na ugljen? Cijeli krumpir nauljimo, posolimo, dodamo začine po želji i zamotamo ga u dva sloja aluminijske folije pa pečemo na rešetki ili na samom ugljenu približno jedan sat.

Slatki krumpir

Narežemo 6 do 10 mm debele kriške, koje nauljimo i posolimo. Pečemo ih na srednjoj direktnoj temperaturi dok kriške ne postanu zlatno smeđe (nekoliko minuta sa svake strane). Pečene poslužimo s umakom od ulja, soka od limete i začina.

Paprika

Narežemo 6 do 10 mm debele kriške, koje nauljimo i posolimo. Pečemo ih na srednjoj direktnoj temperaturi dok kriške ne postanu zlatno smeđe (nekoliko minuta sa svake strane). Pečene poslužimo s umakom od ulja, soka od limete i začina.

Radič

Radič narežemo na četvrtine, operemo i osušimo. Namažemo ga uljem i pečemo na direktnoj srednjoj temperaturi dok ne dobije tragove rešetki, a jezgra ostane hrskava (nekoliko minuta sa svake strane). Kad je pečen dodamo balzamični ocat i gorgonzolu.

Rajčice

Cherry rajčice nataknemo na ražnjiće, namažemo uljem, pečemo 5 do 7 minuta i tokom pečenja ražnjiće (metalne ili namočene drvene) okrećemo.

Veće rajčice prerežemo na pola, pažljivo uklonimo sjemenke, prerezanu stranu nauljimo, začinimo solju i paprom. Rajčice s prerezanom stranom prema dolje stavimo na roštilj i pečemo 4 do 5 minuta na direktnoj srednjoj temperaturi. Kad su pečene stavimo na tanjur, dodamo malo soli, papra i nasjeckani bosiljak.

Tikvice

Tikvice narežemo na 6 do 8 mm debele kriške koje namažemo uljem i začinimo sa soli, češnjakom i origanom. Pečemo 5 do 7 minuta na svakoj strani na direktnoj srednjoj temperaturi.

Šampinjoni

Veće šampinjone raspolovimo, manje ostavimo cijele. Odstranimo stručke, klobuke operemo, nauljimo, posolimo, dodamo češnjak, papar, malo limuna, dobro izmiješamo i neko vrijeme mariniramo, a zatim ih na direktnoj srednjoj temperaturi pečemo 15 do 20 minuta.

Poriluk

Odstranimo zeleno lišće, poriluk prepolovimo, nauljimo i posolimo. Na direktnoj srednjoj temperaturi pečemo 10 minuta na svakoj strani.

Mladi kukuruz

Nekoliko listova mladog kukuruza odmotamo i namačemo u vodi 15 minuta. S namočenim listovima omotamo kukuruz i stavimo ga na srednje zagrijan roštilj. Pečemo 25 minuta i povremeno okrećemo. Pečeni kukuruz ogulimo, namažemo maslacem i pospemo s malo paprike u prahu.

Voće

Voće nije potrebno peći, kako bi bilo bolje nego svježe, ali pečenjem ipak nešto dobijemo. Na roštilju ga pečemo nekoliko minuta, da dobije tragove rešetki i da se dio šećera karamelizira i razvije okus. Pečemo na direktnoj srednjoj temperaturi. Jabuke, kruške, breskve možemo izdubiti i ispuniti raznim nadjevima. Za pečenje odaberemo nešto manje zrele plodove kako se ne bi raspali. Pečeno voće možemo koristiti kao prilog svinjetini, piletini ili ribi.




Tečaj €/kn: 7,53450







Dodano!

U košaricu